Waris Dirie - sławna modelka i bojowniczka o prawa i godność kobiet

Waris Dirie urodziła się w 1965 roku w Somalii w muzułmańskiej rodzinie nomadów.

W wieku pięciu lat została poddana obrzezaniu. Bolesna operacja nie zabiła jej, ale trwale ją okaleczyła. Niestety, w wyniku podobnego zabiegu zmarła siostra i dwie kuzynki Waris.

Obrzezanie kobiet polega na wycięciu zewnętrznej części narządów płciowych i zaszyciu sromu. Pozostawia się jedynie niewielki otwór. Jest to nie tylko bardzo bolesne, ale przede wszystkim niehigieniczne, prowadzi do zapaleń i chorób. Obrzezanie jest rytuałem, któremu poddawane są dziewczynki w Afryce Środkowej, głównie w Somalii, Czadzie, Sudanie, Nigerii i innych. Rocznie obrzezaniu poddaje się około 2 miliony dziewczynek. Dlaczego? Ze względu na tradycję. Ponadto obrzezane są zwykle dzieci ludzi niewykształconych, którzy uważają, że kobieta nieobrzezana nie zostanie nigdy mężatką.

Waris w wieku kilkunastu lat uciekła z rodzinnego kraju, gdy okazało się, że rodzice chcą ją wydać za 60-latka. Zatrzymała się w Londynie, gdzie pracowała jako służąca. Tam też została odkryta przez fotografa Terence'a Donovana. Jak w bajce o kopciuszku... z biednej emigrantki stała się rozchwytywana modelką.

W 1987 roku jej zdjęcia ukazały się w prestiżowym kalendarzu Pirelli. Waris Dirie była wtedy jedną z nielicznych czarnoskórych modelek. Pomimo wielu niesprzyjających okoliczności, odniosła sukces. Była gwiazdą wybiegów, reklamowała kosmetyki, występowała w filmach.

W 1998 roku ukazała się jej książka Kwiat Pustyni - swoista autobiografia. To dzięki niej świat usłyszał o okrutnych zabiegach obrzezania kobiet. Później została autorką kolejnych trzech bestsellerów.

Dziś Waris mieszka w Gdańsku (jak mówi w jednym z wywiadów, zakochała się w polskim morzu), wychowuje rocznego Leona. 12-letni syn, Aleke, mieszka z ojcem w Ameryce. Na podstawie książki Dirie nakręcono film, który w lutym będzie miał swoją premierę w Polsce.

Waris walczy o zaprzestanie procederu, który niszczy życie wielu milionom dziewcząt - razem z Francoisem-Henrim Pinaultem i Salmą Hayek działa w fundacji broniącej godności i praw kobiet.